Results - Bellingen Show 2018


Presented by:   The Bellinger River Agricultural Society Ltd
ABN 83 002 938 418

Saturday 25th and Sunday 26th May 2019

EJ Mantova Memorial Art Competition 18th of May 2019
Entries Close 3th May 2019
Bellingen Show - Since 1881
Something Wonderful is About to Happen
Something Wonderful is About to Happen
Go to content
Scroll through each page of results
SECTION 01 GUMBOOTS
Champion Gumboot - Certificate & Ribbon: HANNAH, Perry

CLASS 105 Single Decorated Gumboot Open: 1 TEMPEST, Sandy,
CLASS 108 Single Decorated Gumboot Children 8 years & under: 1 HANNAH, Perry, 2 HANNAH, Ishani

SECTION 02 FARM PRODUCE
OPEN CLASSES
Champion Vegetable (Open) - Certificate & Ribbon: Dorrigo Volcanic Foods  -
Most Successful Exhibitor - Farm Produce (Open)-Certificate: Dorrigo Volcanic Foods  -

CLASS 201 Single Yolk Eggs, Hen 1 doz: 1 THOMPSON, Jade - , 2 MAUNDER, Susan - ,
CLASS 202 Extracted Honey, Dark 1 Bottle: 1 CHCCJS, 2 POTTAGE, Mick,
CLASS 203 Extracted Honey, Light 1 Bottle: 1 BEELITZ, S - , 2 POTTAGE, Mick,
CLASS 205 Granulated Honey, Light 1 Bottle: 1 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 206 Tomatoes, Any Colour 3: 1 SLATER, Angela - , 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 207 Cucumbers, AV 3: 1 VAUGHAN, Ted,
CLASS 208 Squash or Marrow, AV 1: 1 VAUGHAN, Ted, 2 Dorrigo Volcanic Foods  - ,
CLASS 210 Sweet Corn AV 3 cobs: 1 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 211 Radish AV 3: 1 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 212 Capsicum Any Colour 1: 1 PRESTON, Violet - , 2 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 213 Lettuce, AV 1: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 PRESTON, Violet - ,
CLASS 214 Herbs  Min 3 Varieties  Bunch: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - , 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 215 Asian Vegetable AV 1: 1 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 216 Chokos 3: 1 TUTT, Birdie, 2 VAUGHAN, Ted,
CLASS 217 Best Chemical Free Grown Vegetable 1: 1 VAUGHAN, Ted, 2 Ballard Troy - ,
CLASS 218 Spring Onions  Bunch: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 Ballard Troy - ,
CLASS 219 Garlic 3 knobs: 1 HART Steve - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 220 Chilies Min 3 Varieties Collection: 1 SPILLETT, Melissa - , 2 MAUNDER, Susan - ,
CLASS 221 Rhubarb 4 Stalks: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - , 2 Ballard Troy - ,
CLASS 222 Collection of Vegetables: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 223 AOV Vegetable Not Mentioned: 1 SPILLETT, Melissa - , 2 HILL, Tim - ,
CLASS 224 Potatoes, White 1kg: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 Dorrigo Volcanic Foods  - ,
CLASS 225 Potatoes, Red 1kg: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - ,
CLASS 226 Sweet Potatoes, White 1kg: 1 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 227 Sweet Potatoes, Red 1kg: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - ,
CLASS 228 Pumpkin, Jap 1: 1 SLINGER, Steve, 2 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 229 Pumpkin, AV 1: 1 HILL, Tim - , 2 PRESTON, Athol - ,
CLASS 230 Pumpkin, QLD Blue 1: 1 BEELITZ, S - , 2 PRESTON, Ivan - ,
CLASS 231 Gramma, Horse Collar 1: 1 PRESTON, Ivan - , 2 BEELITZ, S - ,
CLASS 232 Gramma, AOV 1: 1 TAYLOR, Nancy - , 2 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 233 Pumpkin Largest 1: 1 HART Steve - ,
CLASS 234 Best Certified Organic or Biodynamically Grown Vegetable 1: 1 Dorrigo Volcanic Foods  -

SECTION 02 FARM PRODUCE
SCHOOL STUDENTS - 16 Years and under
Most Successful Exhibitor - Farm Produce (16 & under) Cert: Raleigh Public School Raleigh -
Champion Vegetable (School Students) - Certificate & Ribbon: RAMSAY Leland -

CLASS 235 Peas AV 5 pods: 1 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 236 Lettuce: 1 RAMSAY Leland - , 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 237 Garlic 1 knob: 1 PRIETO-POTTAGE Rio Candela - ,
CLASS 238 Rhubarb 3 Stalks: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 BALLARD Skyla - ,
CLASS 239 Chokos 1: 1 PARREY, Scarlett Hain - , 2 CASEY, Annika,
CLASS 240 Parsley Bunch: 1 Raleigh Public School Raleigh - , 2 DUCKETT, Shanlee - ,
CLASS 241 Eggs 1 doz: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 TOORMINA HIGH SCHOOL - ,
CLASS 242 Radish AV 3: 1 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 243 Pumpkin, Jap 1: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 245 Pumpkin, AOV 1: 1 SAGGUS Aidden - , 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 246 AOV Vegetable Not Mentioned: 1 Raleigh Public School Raleigh - , 2 RAMSAY Leland - ,
CLASS 247 Decorated Vegetable: 1 DUCKETT, Shanlee - ,
CLASS 248 Chemical Free/Organic Vegetable: 1 Raleigh Public School Raleigh - , 2 BALLARD Skyla -

SECTION 03 FRUIT
OPEN CLASSES
Champion Fruit (Open) - Certificate & Ribbon: STONE, Eve -
Most Successful Exhibitor - Fruit (Open)  - Certificate: BELLINGEN H.S. -

CLASS 301 Oranges, Navel 3: 1 MAUNDER, Susan - , 2 HARVEY, Ruth - ,
CLASS 302 Oranges, AOV 3: 1 PRESTON, Athol - ,
CLASS 303 Lemons, Eureka 3: 1 PRESTON, Violet - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 304 Lemons, Meyer 3: 1 PERRY, Mary Ann - , 2 SPILLETT, Melissa - ,
CLASS 305 Grapefruit, AV 2: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 BELL, Margaret,
CLASS 306 Mandarins, AV 3: 1 Raleigh Public School Raleigh - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 307 Limes AOV 3: 1 RONGEN, Pamela - , 2 MAUNDER, Susan - ,
CLASS 308 Passionfruit AV: 1 BELL, Derek - , 2 CHENEY, Trevor - ,
CLASS 309 Water Melon 1: 1 SPILLETT, Melissa - , 2 BEELITZ, S - ,
CLASS 310 Avocado, AV 3: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 O'BRIEN, Ann - ,
CLASS 311 Pecan Nuts 500g: 1 PRESTON, Ivan - , 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 312 Macadamia Nuts 500g: 1 THOMPSON Graham, 2 PERRY, Mary Ann - ,
CLASS 313 Rosellas 12: 1 PRESTON, Violet - ,
CLASS 314 AOV Fruit Locally Grown to Be Named: 1 STONE, Eve - , 2 PRESTON, Athol - ,
CLASS 315 Collection of Fruit (1 of each variety): 1 PRESTON, Athol - , 2 TUTT, Chloe,
CLASS 317 Best Chemical Free Grown Fruit: 1 RONGEN, Pamela - , 2 POTTAGE, Mick,
CLASS 318 Tropical Fruit AV: 1 TUTT, Harper, 2 BELLINGEN H.S. -

SECTION 03 FRUIT
SCHOOL STUDENTS - 16 Years and under
Most Successful Exhibitor - Fruit (16 & under) Certificate: BELLINGEN H.S. -

CLASS 319 Oranges, Navel 3: 1 Raleigh Public School - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 320 Oranges, AOV 3: 1 Raleigh Public School - , 2 SAGGUS Aidden - ,
CLASS 321 Lemons, AV 3: 1 SAGGUS Aidden - , 2 GLYDE, Abbey - ,
CLASS 322 Mandarins, AV 3: 1 Raleigh Public School - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 323 Limes, AOV 3: 1 PRIETO & POTTAGE - , 2 Raleigh Public School - ,
CLASS 324 Avocado, AV 3: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 BALLARD Skyla - ,
CLASS 325 Passionfruit AV 3: 1 RAMSAY Leland - , 2 RILEY, Bell - ,
CLASS 326 Pecan nuts 200g: 1 TROY, Charlee, 2 GLYDE, Abbey - ,
CLASS 328 AOV Fruit: 1 SAGGUS Aidden, 2 Raleigh Public School - ,
CLASS 329 Chemical Free/Organic Fruit: 1 Raleigh Public School - , 2 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 330 Tropical Fruit AV: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 Raleigh Public School -

SECTION 04 COOKERY
OPEN CLASSES
Most Successful Exhibitor - Cookery (Open) Cert & Vouch: DUCKETT, Sally -
Champion Exhibit - Cookery (Open) Cert & Ribbon: CHILDS, Kim -

CLASS 401 Plain Scones  6: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 BELL, Olivia,
CLASS 402 Sultana Scones 6: 1 BELL, Olivia,
CLASS 403 Pumpkin Scones 6: 1 DUCKETT, Sally - , 2 BELL, Olivia - ,
CLASS 404 Jam Drops 6: 1 WILSON, Karen - ,
CLASS 405 Cornflake Cookies 6: 1 PRESTON, Violet - , 2 CONNELL, Heather - ,
CLASS 408 Shortbread Biscuits 6: 1 CONNELL, Heather - ,
CLASS 409 Small Cakes Cooked in Patty Tins, NO Paper Cases 6: 1 DUCKETT, Sally - , 2 PRESTON, Violet - ,
CLASS 410 Butterfly Patty Cakes filled with Mock Cream NO Paper cases 6: 1 WATTS, Marion - , 2 DUCKETT, Shanlee - ,
CLASS 411 Slice, Iced AV 6: 1 ANFORTH, Kae - , 2 DUCKETT, Shanlee - ,
CLASS 414 Carrot Cake, Un-iced 1: 1 HOURN, Miriam - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 415 Plain Butter Cake, Un-iced 1: 2 BELL, Olivia - ,
CLASS 416 Banana Cake, Un-iced 1: 1 WATTS, Marion - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 417 Date Loaf 1: 1 HOURN, Miriam - , 2 DUCKETT, Sally - ,
CLASS 418 Chocolate Cake; Top Only Iced 1: 1 DUCKETT, Sally - , 2 DUCKETT, Shanlee - ,
CLASS 419 Rich Fruit Cake  1: 1 GOODWORTH, Cassandra,
CLASS 420 Rich Fruit Cake 1 - Group Final: 1 HURRELL, Joy, 2 BLAIR Una,
CLASS 421 Boiled Fruit Cake 1: 1 CONNELL, Heather - , 2 DUCKETT, Sally - ,
CLASS 422 Special Occasion Cake (formal)  1: 1 CHILDS, Kim - ,
CLASS 424 AOV Cake not specified Iced in Show Colours 1: 1 DUCKETT, Sally - ,
CLASS 425 Citrus Sour Cream Cake: 1 HOURN, Miriam - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 426 Apple & Walnut Loaf 1: 1 DUCKETT, Sally -

SECTION 04 COOKERY
HIGH SCHOOL STUDENTS
CLASS 431 Cup Cakes, not in patty cases: Iced in Show Colours  3: 1 CORNELIUS, Matthew - , 2 HAAS, Amelie,
CLASS 433 Anzac Biscuits 3: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 CORNELIUS, Matthew - ,
CLASS 434 Jam Drops 3: 1 DUCKETT, Shanlee -

SECTION 04 COOKERY
PRIMARY SCHOOL STUDENTS
Special Award - Cookery (PS Students) Certificate & $10: PRESTON, Christie -
Encouragement Award - Cookery (PS Students) Cert: PARREY, Scarlett Hain -
Champion Exhibit - Cookery (PS Students)Cert & Ribbon: GLYDE, Evie -

CLASS 438 Anzac Biscuits 3: 1 PRESTON, Christie - , 2 GLYDE, Evie - ,
CLASS 439 Choc Chip Cookies 3: 1 PARREY, Scarlett Hain - , 2 PRESTON, Christie - ,
CLASS 440 Cornflake Biscuits 3: 1 PRESTON Cooper, 2 Raleigh Public School Raleigh - ,
CLASS 442 Cup Cakes; Novelty Iced, not in patty cases 3: 1 GLYDE, Evie - , 2 PARREY, Scarlett Hain - ,
CLASS 443 Jam Drops 3: 1 Raleigh Public School - , 2 Raleigh Public School - ,
CLASS 444 Circus Theme Cake, maximum board size 30cm x 30cm: 1 GLYDE, Evie - ,
CLASS 445 Vanilla Packet Cake, Iced in Show Colours: 1 MITCHELL, Ava - , 2 PARREY, Scarlett Hain -

SECTION 04 COOKERY
INFANT & PRE SCHOOL STUDENTS
Encouragement Award - Cookery (Kindy Students) Cert: THOMPSON, Arden -
Special Award - Cookery (Kindy Students) Cert & $5: GLYDE, Abbey -
Most Successful Exhibitor - Cookery (Kindy Students) Cert: GLYDE, Abbey -

CLASS 446 Gingerbread Man decorated with Icing 1: 1 GLYDE, Abbey - , 2 GLYDE, Abbey - ,
CLASS 448 Arrowroot Biscuits decorated with Icing 3: 2 GLYDE, Abbey -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
BOTTLED PRESERVES
CLASS 501 Preserve Fruit, AV in Vacola Jar: 1 CHENEY, Trevor - , 2 CHENEY, Trevor

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
BOTTLED JELLIES
CLASS 503 Guava Jelly: 1 LOWER, Colleen - , 2 LEWIS, Dawn - ,
CLASS 504 Lilli Pilli: 1 SLINGER, Steve - , 2 WATTS, Marion - ,
CLASS 505 Jelly, AV: 1 LOWER, Colleen - , 2 LOWER, Colleen -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
BOTTLED JAMS
CLASS 506 Plum Jam: 1 WILSON, Karen - , 2 SAUNDERS Gary,
CLASS 507 Grape Jam: 1 PRESTON, Violet - ,
CLASS 508 Fig Jam: 1 LOWER, Colleen - , 2 DUCKETT, Sally - ,
CLASS 509 Blueberry Jam: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 LOWER, Colleen - ,
CLASS 511 Melon & Lemon Jam: 1 LOWER, Colleen - ,
CLASS 513 Rosella Jam: 1 LOWER, Colleen - , 2 Elliott Vivianne,
CLASS 514 Tomato & Passionfruit Jam: 1 LOWER, Colleen - , 2 PRESTON, Violet - ,
CLASS 515 Apricot: 1 LOWER, Colleen - , 2 MARTIN, Nick - ,
CLASS 516 AOV Jam: 1 LOWER, Colleen - , 2 HILLMAN, Linda - ,
CLASS 517 Collection of Jams: 1 LOWER, Colleen - ,
CLASS 518 Passionfruit Butter, Jar: 1 DUCKETT, Sally - , 2 FRAME, Anna,
CLASS 519 Lemon Butter, Jar: 1 LOWER, Colleen - , 2 BELL, Olivia -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
MARMALADE
Champion Exhibit  Jams  - Certificate & Ribbon & $10: PRESTON, Violet -

CLASS 520 Grapefruit Marmalade: 1 LOWER, Colleen - , 2 NEILL, Vilma - ,
CLASS 521 Sweet Orange Marmalade: 1 WILSON, Karen - ,
CLASS 524 Citrus Marmalade, AOV: 1 FRAME, Anna, 2 PERRY, Mary Ann -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
PICKLES, CHUTNEYS, PRESERVED VEGETABLES, ETC
CLASS 526 Chutney, Tomato: 1 LOWER, Colleen - , 2 RONGEN, Pamela - ,
CLASS 527 Chutney, Paw Paw: 1 DANBY, Clare, 2 LOWER, Colleen - ,
CLASS 528 Chutney, AOV: 1 CHENEY, Trevor - , 2 LEWIS, Dawn - ,
CLASS 529 Pickles, Green Tomato: 1 LOWER, Colleen - ,
CLASS 530 Pickles, Mixed: 1 PRESTON, Violet - , 2 LOWER, Colleen - ,
CLASS 531 Pickled Vegetables, Clear AV: 1 PRESTON, Violet - , 2 McGREGOR, Rowena,
CLASS 532 Pickles, Choko: 1 NEILL, Vilma - , 2 LAVENDER, Gary - ,
CLASS 533 Pickles, AOV: 1 HOURN, Miriam - , 2 Ballard Troy - ,
CLASS 534 Relish, AV: 1 PERRY, Jane - , 2 Ballard Troy - ,
CLASS 536 Collection of Pickles: 1 Ballard Troy -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
SAUCES
Champion Exhibit  Pickles etc - Cert & Ribbon & $10: PRESTON, Violet -
Most Successful Exhibitor Classes 501 - 540 Cert & $20: LOWER, Colleen -

CLASS 537 Tomato Sauce: 1 DUCKETT, Sally - ,
CLASS 538 Savoury Sauce: 1 LOWER, Colleen - , 2 FRAME, Anna,
CLASS 539 Sweet Sauce: 1 FRAME, Anna,
CLASS 540 Chilli Sauce: 1 BELL, Margaret, 2 LOWER, Colleen -

SECTION 05 JAMS, JELLIES & PRESERVES
SCHOOL STUDENTS - 16 Years and under
Encouragement Award - Jams etc (Students) Certificate: DUCKETT, Shanlee -
Champion Exhibit -Jams etc (School Students) Cert & Ribbon: PRESTON, Christie -
Most Successful Exhibitor - Jams etc (Students) Certificate: PRESTON, Christie -

CLASS 541 Jam, AV: 1 PRESTON, Christie - ,
CLASS 544 Chutney or Pickles, AV: 1 PRESTON, Christie - , 2 DUCKETT, Shanlee -

SECTION 06 FLOWERS & FLORAL ART
FLOWERS
Champion Flower of Show - Certificate & Ribbon: ROWLAND Wendy -

CLASS 601 Dark Rose, HT: 1 MAUNDER, Susan - , 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 602 Light Rose, HT: 1 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 604 Miniature Roses 3 cuts: 1 ROWLAND Wendy - , 2 ROWLAND Wendy - ,
CLASS 605 Heritage Roses, NND 3 Stems: 1 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 606 Gerbera 1 Double: 1 ROWLAND Wendy - , 2 KENNEDY Phil - ,
CLASS 607 Gerbera 1 Single: 1 KENNEDY Phil - , 2 GATENBY Anne - ,
CLASS 608 Strelitzia 1 Cut: 1 WATTS, Marion - , 2 MAUNDER, Susan - ,
CLASS 611 My 3 Favourite Flowers 1 Cut of each: 1 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 612 Azalea 1 Cut: 1 BEELITZ, S - , 2 HARVEY, Ruth - ,
CLASS 613 Salvia 1 Cut: 1 WATTS, Marion - ,
CLASS 615 Most Unusual Flower: 1 BRISCOMB, Fenella, 2 MOODY, Mary - ,
CLASS 616 Orchid, Bloom or Spike: 1 KENT, Deborah - ,
CLASS 617 Camellia, AOV 1 Bloom: 1 GINIS, Dianne - ,
CLASS 619 Camellia, Pink 1 Bloom: 1 SLATER, Angela - , 2 GINIS, Dianne - ,
CLASS 620 Camellia, White 1 Bloom: 1 HENRY, Marj - , 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 621 Vireya 1 Cut: 1 ROWLAND Wendy - , 2 GINIS, Dianne - ,
CLASS 622 Pentas 1 Cut: 1 WATTS, Marion, 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 624 Flower, Best Perfumed 1 Cut: 1 BEELITZ, Shirley,
CLASS 625 Collection of Garden Flowers1 Cut of each: 1 STOCKTON, Joy - , 2 WATTS, Marion - ,
CLASS 626 Collection of White Flowers 1 Bloom/ Spray of Each: 1 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 627 Chrysanthemum 1 Cut: 1 BEELITZ, S - , 2 HARVEY, Ruth - ,
CLASS 630 Grevillea 3 Cuts: 1 MAUNDER, Susan - , 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 631 AO Flower, Not Scheduled 1 Bloom or Cut: 1 HARVEY, Ruth - , 2 BEELITZ, S -

SECTION 06 FLOWERS & FLORAL ART
FLORAL ART
Champion Exhibit in Floral Art (Open)- Certificate & Ribbon: OCTIGAN, Megan

CLASS 633 Christmas Arrangement: 1 WOODS, Yvonne,
CLASS 634 Arrangement of Foliage: 1 RONGEN, Pamela - ,
CLASS 635 Arrangement for Dinner Table: 1 HARVEY, Ruth - , 2 DOUCH Caryn - ,
CLASS 639 Arrangement of Flowers & Foliage, flowers 1 colour only: 1 HARVEY, Ruth - ,
CLASS 640 Busy Housewife Arrangement: 1 TRAYNOR Alison - , 2 Dorrigo Volcanic Foods  - ,
CLASS 641 Floral Display by an Organisation 60cmW X 50cmH $100 Prize: 1 OCTIGAN, Megan, 2 Bell Catholic W League

SECTION 06 FLOWERS & FLORAL ART
INFANT SCHOOL STUDENTS (Entry Fee and Prizes as per High School Students)
Champ Exhibit-Flowers & Floral Art (Student)Cert & Ribb &$15: GLYDE, Abbey -
Most Successful Exhibitor-Flowers & Floral  (Students) Cert: GLYDE, Abbey -

CLASS 648 Floral saucer sand base: 1 GLYDE, Abbey - ,
CLASS 649 Arrangement of mixed flowers: 1 GLYDE, Abbey - , 2 THOMPSON Lylah -

SECTION 07 POT PLANTS
Champion Pot Plant (Open) Certificate & Ribbon: HAWKE, Phornthip -
Most Successful Exhibitor Pot Plants Certificate: HAWKE, Phornthip -

CLASS 701 Indoor plant, grown in pot or basket: 1 BELLINGEN H.S. - , 2 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 702 Flowering Orchid in a pot or container: 1 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 703 Flowering Zygocactus (Christmas cactus): 1 STOCKTON, Joy - , 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 704 Container of cacti: 1 HAWKE, Phornthip - , 2 PERRY, Jane - ,
CLASS 705 Bromeliad: 1 STOCKTON, Joy - , 2 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 706 Imaginative use of plants & containers: 1 AYSCOUGH, Waveney - , 2 TEMPEST, Sandy,
CLASS 707 Flowering plant grown in pot or basket (not scheduled): 1 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 708 Bonsai: 1 HAWKE, Phornthip - , 2 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 709 Foliage plant grown in pot or basket: 1 STOCKTON, Joy - , 2 STOCKTON, Joy - ,
CLASS 710 Container of succulents: 1 STOCKTON, Joy - , 2 HAWKE, Phornthip - ,
CLASS 711 Plant in container grown by Primary School student: 1 Watkins Billy - , 2 WADE, Maya,
CLASS 712 Plant in container grown by Secondary School student: 1 BELLINGEN H.S. - ,
CLASS 713 Rare or unusual plant grown in pot or container: 1 Dorrigo Volcanic Foods  - , 2 HAWKE, Phornthip -

SECTION 08 HANDICRAFTS
HANDICRAFTS
Most Successful Exhibitor  Handicrafts - Certificate: ANFORTH, Kae -
Champion Article Handicrafts - Certificate & Ribbon: MOODY, Will

CLASS 803 Article made from Felt: 1 GOSSCHALK, Jeanette - ,
CLASS 804 Felted Article: 1 BOWER, Carla,
CLASS 805 Soft Toy, Suitable for Child: 1 RAE, Marina - ,
CLASS 806 Ceramic Article: 1 ROBINSON, Sandy, 2 GALATI, Lilana,
CLASS 807 Wall Hanging: 1 GOSSCHALK, Jeanette - , 2 KEYS, Maxine,
CLASS 810 Decorative Christmas Article: 1 MITCHELL, Jill - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 812 Article of Craft, Made by Person 70 Years or Over: 1 MOODY, Will, 2 POWER, Gretel - ,
CLASS 814 Article Made for Less Than $10: 1 DUCKETT, Shanlee - , 2 POWER, Gretel - ,
CLASS 815 Picture, Any Medium*: 1 PRATLEY, Ethan,
CLASS 818 Scrapbooking; Single Page or Double Page: 1 ANFORTH, Kae - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 819 Article Featuring Dolls: 1 DIVALA Bernadette - ,
CLASS 821 Greeting Card, Any Medium: 1 ANFORTH, Kae - , 2 ANFORTH, Kae - ,
CLASS 822 Novelty Pin Cushion: 1 MITCHELL, Jill - , 2 BELL, Olivia - ,
CLASS 823 Coat Hanger, Any decoration: 1 BELL, Olivia - ,
CLASS 824 Bookmark, Not Embroidered: 1 CHAPMAN, pat - , 2 CHAPMAN, pat - ,
CLASS 825 Paper Tole: 1 POWER, Gretel - ,
CLASS 826 Article of Clothing Hand Dyed: 1 BRISCOMB, Fenella, 2 BRISCOMB, Fenella,
CLASS 827 Article Featuring Pre-loved Buttons: 1 CROSS, Nicole - , 2 CROSS, Nicole - ,
CLASS 828 Article of Hand Made Body Bath Products: 1 BELL, Olivia - , 2 SLINGER, Steve - ,
CLASS 829 Article Not Mentioned: 1 MAUNDER, Susan - , 2 KEYS, Maxine,
CLASS 830 Woodwork, Small Article: 1 MARTIN, Darrell - , 2 MARTIN, Darrell - ,
CLASS 831 Article of Hand Made Soap: 1 BELL, Olivia - ,
CLASS 832 Hand Carving, Stone or Wood: 1 DOUCH Caryn - , 2 SIMPSON, Rob,
CLASS 833 Mosaic: 1 TANNER Wendy - ,
CLASS 840 Tea Cosy any Medium (plus People's Choice): 1 MAUNDER, Susan - , 2 FREEMAN, Kelly -

SECTION 09 BEADING
BEADING
Champion Exhibit - Beading (Students)Cert Ribbon Voucher: CASEY, Maria
Champion Exhibit Beading - Cert, Ribbon & Voucher: LOWER, Colleen -
Most Successful Exhibitor Beading (Open) Cert & Voucher: LOWER, Colleen -
Most Successful Exhibitor Beading (Students) Cert & Voucher: WAUGH, Libby -

CLASS 901 Bead Weaving & Bead Embroidery: 1 LOWER, Colleen - , 2 KNIGHT, Libby - ,
CLASS 902 Stringing (beads strung on wire, nylon, thread, etc.): 1 Spencer Robbie - , 2 Spencer Robbie - ,
CLASS 903 Wire Work & Chain-Maille: 1 STOCKTON, Rachel - ,
CLASS 904 Item including beads made by the: 1 BUTLER, Rowan - , 2 BUTLER, Rowan - ,
CLASS 905 Bracelet: 1 LOWER, Colleen, 2 MOODY, Mary - ,
CLASS 906 Earrings: 1 LOWER, Colleen - , 2 KNIGHT, Libby - ,
CLASS 907 Any Other Article Not Mentioned: 1 MOODY, Mary - , 2 POWER, Gretel - ,
CLASS 910 Any Other Article Not Mentioned: 1 CASEY, Maria,
CLASS 911 Necklace: 1 THOMPSON, Jade - ,
CLASS 912 Bracelet: 1 WAUGH, Libby - ,
CLASS 913 Any Other Article Not Mentioned: 1 PRESTON, Christie - , 2 WAUGH, Libby - ,
CLASS 915 Bracelet: 1 REYNOLDS, Isabelle - ,
CLASS 916 Any Other Article Not Mentioned: 1 THOMPSON, Arden - , 2 POWELL, Hamilton

SECTION 10 SCHOOL STUDENTS
HIGH SCHOOL STUDENTS
Most Successful Exhibitor  - Students HS Cert & $10: BOWD, Demi -
Champion Exhibit - Students (High School) Cert & Ribbon: TURBILL, Hugo

CLASS 1001 Article of Textiles Year 7, 8: 1 BOWD, Demi - , 2 BOLTON, Pursia,
CLASS 1002 Article of Textiles Year 9, 10: 1 STEINBECK, Amisha, 2 STEHN, Amelia - ,
CLASS 1003 Article of Metalwork Year 7, 8: 1 SCOTT, Ruby, 2 MITCHELL, Luke - ,
CLASS 1006 Article of Woodwork Year 7, 8: 1 MALT, Bonnie, 2 RAY, Brandyn,
CLASS 1007 Article of Woodwork Year 9, 10: 1 Bellingen HS , 2 Bellingen HS ,
CLASS 1009 Drawing; max. size A3, no frames: 1 FITZGERALD, Leilani, 2 ST JOHN, Grace,
CLASS 1011 Fabric Bag: 1 BOWD, Demi - ,
CLASS 1015 Any other Article: 1 TURBILL, Hugo, 2 THACKER, Everlyn

SECTION 10 SCHOOL STUDENTS
PRIMARY SCHOOL STUDENTS
Most Successful Exhibitor  - Students PS Certificate: REYNOLDS, Isabelle -
Champion Exhibit  - Students PS Certificate & Ribbon: BROWNING, Mitchel

CLASS 1016 Drawing max A3 in Lead pencil: 1 FAIRBANKS, Olivia - , 2 THOMPSON, Jade - ,
CLASS 1017 Drawing max A3 in Colour pencil: 1 HOBSON, Kyuss - , 2 FAIRBANKS, Olivia - ,
CLASS 1018 Drawing max A3 in Crayon: 1 BROWNING, Mitchel,
CLASS 1019 Greeting Card: 1 PRESTON, Christie - ,
CLASS 1021 Collage: 1 McNEIL, Laura, 2 HOBSON, Kyuss - ,
CLASS 1022 Lego Creation in its Environment: 1 FLAHERTY, Lincon - , 2 STEHN, Arlo,
CLASS 1023 Small Article of Lego; 1 item only max. size A4: 1 Perrim Matilda, 2 BARR, Riley,
CLASS 1024 Drawing; max. size A3, no frames: 1 HOBSON, Asher, 2 FREEMAN, James,
CLASS 1025 Painting; max. size A3, no frames: 1 BROWNING, Jorja, 2 FREEMAN, James,
CLASS 1026 Any Other Article: 1 HANNAH, Tyler, 2 McNEIL, Laura

SECTION 10 SCHOOL STUDENTS
INFANT SCHOOL STUDENTS
Champion Exhibit   - Students Infants  Cert & Ribbon: FREEMAN, Matilda
Most Successful Exhibitor  - Students Infants Certificate: FREEMAN, Matilda

CLASS 1028 Craft Item - any medium; max size A4: 1 REYNOLDS, Theodora - , 2 FREEMAN, Matilda,
CLASS 1030 School Craft Project: 1 THOMPSON, Arden - ,
CLASS 1031 Small Article of Lego, child's own design; max. size A4: 1 MARTIN, Jarrah Kai, 2 FAIRBANKS, Benji - ,
CLASS 1032 Small Article of Lego, built to Lego instructions; max. size A4: 1 MUNRO, Winston, 2 THOMPSON, Arden - ,
CLASS 1033 Drawing; max. size A3, no frames: 1 FREEMAN, Matilda, 2 CHILDS-HASLAM Akua,
CLASS 1034 Painting; max. size A3, no frames: 1 RICHARDS, Alex, 2 HOBSON, Sage,
CLASS 1035 Collage; max. size A3, no frames: 1 FREEMAN, Matilda, 2 THOMPSON, Arden - ,
CLASS 1036 Any other Article: 1 FREEMAN, Matilda, 1 DALEY, Amelia, 2 THOMPSON, Arden -

SECTION 10 SCHOOL STUDENTS
PRE SCHOOL STUDENTS
Champion Exhibit  Students Pre School Cert & Ribbon: REYNOLDS, Isabelle -

CLASS 1037 Drawing Any Medium; max. size A3: 1 Fairbanks Lilly - , 2 RICHARDS, Arlo - ,
CLASS 1038 Painting; max. size A3: 1 REYNOLDS, Isabelle - , 2 RICHARDS, Arlo - ,
CLASS 1039 Any Item of Craft: 1 HOSCHKE, Jarvis,
CLASS 1040 Any Item; Christmas Decoration: 1 REYNOLDS, Isabelle - , 2 MARTIN, Remy Jo

SECTION 11 PATCHWORK
Most Successful Exhibitor - Patchwork Cert &  Voucher: DOCKSEY, Judy -
Champion Exhibit - Patchwork Cert, Ribbon & Voucher: MacGEE, Anne

CLASS 1101 Quilt; Predominantly Hand Pieced: 1 RAE, Marina,
CLASS 1102 Quilt; Predominantly Machine Sewn: 1 DOCKSEY, Judy - , 2 EYRE, Megan,
CLASS 1104 Quilt; Mixed Techniques: 1 DOCKSEY, Judy - ,
CLASS 1105 Quilt; Suitable for Child's Room: 1 MITCHELL, Jill - ,
CLASS 1106 Small Quilt or Wall Hanging; max size 1m x 1.3m: 1 DOCKSEY, Judy - , 2 MITCHELL, Jill - ,
CLASS 1107 Miniature Quilt; Less than 50cm square: 1 DOCKSEY, Judy - ,
CLASS 1110 Art Quilt: 1 DOCKSEY, Judy - , 1 O'BRIEN Robyn,
CLASS 1112 Quilt; Top Machine Sewn by Entrant, commercially machine quilted: 1 COLLINS, Suzanne, 2 HENRY, Marj - ,
CLASS 1114 Mixed Techniques Quilt; Top by Entrant, commercially machine quilted: 1 MacGEE, Anne, 2 HENRY, Marj,
CLASS 1115 Christmas Patchwork Item: 1 MITCHELL, Jill - ,
CLASS 1118 Article of Patchwork by a Primary School Student: 1 BROWNING, Jorja, 1 BROWNING, Jorja

SECTION 12 NEEDLEWORK, SEWING & FANCYWORK
Champion Article - Needlework Certificate & Ribbon: BRENNAN, Sandrena -
Most Successful Exhibitor - Needlework Cert & $10: HENRY, Jude -

CLASS 1201 Article using a combination of  Embroidery techniques: 1 BRAITHWAITE, Ruth - , 2 REID, Josephine,
CLASS 1204 Stump work or Raised Embroidery: 1 BRAITHWAITE, Ruth - ,
CLASS 1205 Article - Picture in Hand Embroidery: 1 FREEMAN, Kelly - , 2 RAE, Marina - ,
CLASS 1206 Article - Any other Hand Embroidery Stitch: 1 HENRY, Jude - , 2 HENRY, Jude - ,
CLASS 1207 Quilt - Featuring Machine Embroidery: 1 TAYLOR, Nancy - ,
CLASS 1208 Article - Featuring Machine Embroidery: 1 TAYLOR, Nancy - ,
CLASS 1210 Article - Hand Applique: 1 MITCHELL, Jill - , 2 RAE, Marina - ,
CLASS 1211 Cross Stitch: 1 MITCHELL, Jill - , 2 GOSSCHALK, Jeanette - ,
CLASS 1212 Tapestry - Framed: 1 DIVALA Bernadette - ,
CLASS 1213 Article of Lace Making: 1 CHAPMAN, Pat - , 2 CHAPMAN, Pat - ,
CLASS 1214 Cushion Cover - Filled: 1 MITCHELL, Jill - , 2 GINIS, Dianne - ,
CLASS 1215 Bag: 1 MITCHELL, JILL - , 2 MITCHELL, Jill - ,
CLASS 1216 Table Runner: 1 MITCHELL, Jill - , 2 O'BRIEN Robyn - ,
CLASS 1217 Smocking - Any Article: 1 HENRY, Jude - ,
CLASS 1218 Baby Dress: 1 HENRY, Jude - , 2 HENRY, Jude - ,
CLASS 1219 Garment - Child's: 1 HENRY, Jude - ,
CLASS 1220 Garment - Adult's: 1 RAE, Marina - ,
CLASS 1221 Garment - Stretch Fabric: 1 HENRY, Jude - , 2 HENRY, Jude - ,
CLASS 1222 Textile Art: 1 O'BRIEN Robyn - , 2 O'BRIEN Robyn - ,
CLASS 1223 Wearable Art: 1 BRAITHWAITE, Ruth - , 2 BRENNAN, Sandrena - ,
CLASS 1225 Any other Article - Machine Sewn: 1 MITCHELL, Jill - , 2 LOWER, Colleen - ,
CLASS 1226 Any other Article - Hand Sewn: 1 BRENNAN, Sandrena - , 2 RAE, Marina - ,
CLASS 1228 OVER 70 Any Item of Embroidery: 1 BRENNAN, Sandrena - ,
CLASS 1233 UNDER 18 Garment - Machine Sewn: 1 DUCKETT, Shanlee -

SECTION 13 CROCHET & KNITTING
CROCHET
CLASS 1301 Supper Cloth; Linen Centre if Desired: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1302 Table Centre: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1303 Two Doilies, Not Larger Than 25cm: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1304 Medallion Crochet, Any Article: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1305 Face Washer or Hand Towel, Crochet Edge: 1 EGAN, Ruth - , 2 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1306 Crochet Baby Cardigan, Jumper or Jacket: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1308 Crochet Rug: 1 CASEY, Helen - , 2 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1309 Coat Hanger: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1310 Shawl or Wrap: 1 MARKLEW, Donna, 2 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1311 Article by Person 70 Years & Over: 1 O'BRIEN, Ann - , 2 EGAN, Ruth -

SECTION 13 CROCHET & KNITTING
KNITTING
Champion Article - Crochet Certificate, Ribbon & Voucher: EGAN, Ruth -
Most Successful Exhibitor - Crochet Certificate & Voucher: EGAN, Ruth -
Most Successful Exhibitor - Knitting Certificate & Voucher: EGAN, Ruth -
Champion Article - Knitting Certificate, Ribbon & Voucher: SCOTT, Karen

CLASS 1312 Baby's Cardigan, Jumper or Jacket: 1 STONE, Eve - , 2 STONE, Eve - ,
CLASS 1313 Adult's Jumper or Cardigan: 1 BLOEMHARD, Marie - , 2 EGAN, Ruth,
CLASS 1314 Child's  Jumper or Cardigan: 1 STONE, Eve - , 2 STONE, Eve - ,
CLASS 1315 Adult's Vest or Sleeveless Pullover: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1316 Beanie, Hat or Cap: 1 STONE, Eve - ,
CLASS 1317 Knitted Scarf: 1 SCOTT, Karen, 2 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1318 Hand Towel, Knitted Edge: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1319 Knitted Toy or Novelty: 1 MITCHELL, Jill - , 2 HOWARD, Helen - ,
CLASS 1320 Hand Knitted Rug (must be all knitted): 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1321 Knitted Baby Shawl: 1 SCOTT, Karen,
CLASS 1322 Knitted Socks: 1 MORGAN Shekhinah - , 2 MAUNDER, Susan - ,
CLASS 1323 Article by Person 70 Years & Over: 1 STONE, Eve - , 2 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1324 Coat Hanger: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1325 Hot Water Bottle Cover: 1 EGAN, Ruth - ,
CLASS 1326 Knitted Baby Booties: 1 STONE, Eve - , 2 PRESTON, Violet -

SECTION 13 CROCHET & KNITTING
SCHOOL STUDENTS
Champion Exhibit - Croch & Knit Student Cert,Ribb & Voucher: BLOEMHARD, Marie -
Most Successful Exhibitor -Croch & Knit Stud's Cert Voucher: Watkins Billy -

CLASS 1328 Article of Knitting, Primary School Student: 1 Watkins Billy -

SECTION 14 HOME BREW
Champion Exhibit - Beer - Certificate & Ribbon & Voucher: SINCLAIR, Leon -
Most Successful Exhibitor - Home Brew - Cert & Voucher: SINCLAIR, Leon -
Best Designed Label - Certificate & $50: SINCLAIR, Leon -

CLASS 1401 Lager: 1 SINCLAIR, Leon - , 2 NEILL, Vilma - ,
CLASS 1402 Pale & Amber Ales: 1 SINCLAIR, Leon - , 2 BLAKE, Scott - ,
CLASS 1403 Stout & Porters: 1 SINCLAIR, Leon - ,
CLASS 1404 Open: any style not covered by 1-3: 1 BROWN Simon, 2 HARKNESS, Janine,
CLASS 1405 Cider & Perry (Pear): 1 BELL, Olivia -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
COLOUR PRINT
CLASS 1501 Landscape or Seascape: 1 BRADSHAW, Sue - , 2 BENTLEY, Joy - ,
CLASS 1502 Nature: Open: 1 HODGSON, Rick - , 2 LUDSTROM, Rebecca - ,
CLASS 1503 Nature: 15 years & under: 1 POWELL, Keenan - , 2 DEEKS, Jayda - ,
CLASS 1504 Open: Any Subject: 1 ROBINSON, Krys, 2 HODGSON, Rick -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
MONOCHROME (BLACK & WHITE)
CLASS 1505 Open: Any Subject: 1 LUDSTROM, Rebecca - , 2 TANNER Wendy - ,
CLASS 1506 Any subject: 15 years & under: 1 TORRES-DAY, Andes - , 2 DEEKS, Jayda -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
PHONE PHOTO (DIGITAL)
CLASS 1507 Open; Any subject: 1 PERRY, Shannon - , 2 CORNELIUS, Katie - ,
CLASS 1509 Any subject: 13 -15 years: 1 STEHN, Amelia - , 2 STEHN, Amelia - ,
CLASS 1510 Any subject: 12 years & under: 1 CORNELIUS, Matthew - , 2 THOMPSON, Jade -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
CREATIVE PHOTO
CLASS 1511 Open: Any subject: 1 BRAUER, Annette - , 2 BRADBURY, Mel - ,
CLASS 1512 Any Subject: 15 Years & Under: 1 HAZLETT,  Keb, 2 MACDONALD-COLES Anwyn -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
WATER !   WHAT DOES IT MEAN TO YOU ?
CLASS 1513 Black & white or colour photograph: 1 WRIGHT, Clare - , 2 LUDSTROM, Rebecca -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
THE RAVEN & HONEY MEMORIAL AWARD
CLASS 1514 Pet, black & white or colour:  Open: 1 TANNER Wendy - , 2 KENT, Deborah - ,
CLASS 1515 Pet, black & white or colour:  15 years & under: 1 MACDONALD-COLES Anwyn, 2 DEEKS, Jayda -

SECTION 15 PHOTOGRAPHY
THE ANNE MACGEE AWARD
Champion Print Award - Ribbon & $25 & Trophy: POWELL, Keenan -

CLASS 1516 Portraiture (Human), can be black & white or colour: 1 BENTLEY, Joy - , 2 KELSEY, Gabby -

People Choice Photography
$50 Coffs Coast Moving & openhomeonline - Haley Deeks

People Choice Tea Cosy
$40    Kae Anforth   & Mary Moody - Susan Maunder

People Choice Pot plant
$25 Garden Club - Jewel Muscut




Back to content