cattle yard - Bellingen Show 2018


Presented by:   The Bellinger River Agricultural Society Ltd
ABN 83 002 938 418

Saturday 5th and Sunday 6th May 2018

EJ Mantova Memorial Art Competition 28th of April 2018
Entries Close 13th April 2018
Bellingen Show - Since 1881
Something Wonderful is About to Happen
Something Wonderful is About to Happen
Go to content
results
DAIRY CATTLE

SECTION 20 JUNIOR PARADERS' COMPETITION
Dairy Junior Parader Most Enthusiastic Competitor - Ribbon: GLYDE, Abbey
Dairy, Best Junior Parader - Ribbon: BOWRAVILLE CS, Chyenne Cameron

CLASS 2001 10 years & under: 1 Layla Connell, 2 GLYDE, Evie, 3 GLYDE, Abbey,
CLASS 2002 11 years & under 14 years: 1 BOWRAVILLE CS, Toria Kete, 2 BOWRAVILLE SC, Beau Davidson, 3 BOWRAVILLE CS, Bella Hinton,
CLASS 2003 14 years & under 18 years: 1 BOWRAVILLE CS, Chyenne Cameron, 2 BOWRAVILLE CS, Ben Whalen, 3 BOWRAVILLE CS, Samara Hunter -

SECTION 21 JERSEYS
Juvenile Heifers
Jerseys Juvenile Honorable Mention - Ribbon: BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Bambi
Jerseys Juvenile Champion Heifer - Ribbon: ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Valentino Dorothy
Jerseys Reserve Juvenile Champion Heifer - Ribbon: ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Dusk Memory

CLASS 2101 Heifer under 6 months: 1 ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Valentino Reba, 2 BURLEY, Wayne & Robin - M.Valentino Daisy,
CLASS 2102 Heifer 6 to 12 months: 1 MARKS FAMILY, Marks - Winvarl Valentino Brenda, 2 BURLEY, Wayne & Robin - M.Valentino Viella, 3 ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Valentino Dorothy,
CLASS 2103 Heifer 12 to 18 months: 1 ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Dusk Memory, 2 BURLEY, Wayne & Robin - M.Asbund Emily, 3 BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Bambi,
CLASS 2104 Heifer 18 months and under 2 years: 1 BURLEY, Wayne & Robin - M.Elton Hayley,
CLASS 2105 2 Heifers under 24 months With Same Sire: 1 ATKINS, Simon, 2 BURLEY, Wayne & Robin,
CLASS 2106 Pen of 2 Heifers under 24 months: 1 ATKINS, Simon, 2 BURLEY, Wayne & Robin

SECTION 21 JERSEYS
Intermediate Cows
Jerseys Intermediate Honorable Mention - Ribbon: BURLEY, Wayne & Robin - Moonpah Stormboy Ohio
Jerseys Intermediate Reserve Champion - Ribbon: CONNELL, Scott - Valleyrose Solo Althea
Jerseys Intermediate Champion - Ribbon: MARKS FAMILY, Marks - Mirardan Barnabas Mabel

CLASS 2107 Cow or Heifer 2 to 3 years Dry: 1 BURLEY, Wayne & Robin - M.Stormboy Ohio,
CLASS 2109 Cow 2 to 3 years in Milk: 1 MARKS FAMILY, Marks - Winvarl Blackstone Rosebud, 2 CONNELL, Scott - Valleyrose Solo Althea, 3 BURLEY, Wayne & Robin - M.Astronaut Del,
CLASS 2110 Cow up to 3 years having produced over 250 kg of Fat: 1 BURLEY, Wayne & Robin - Moonpah Stormboy Ohio,
CLASS 2111 Best Udder & Attachment (Classes 7, 8, 9 & 10): 1 MARKS FAMILY, Marks - Mirardan Barnabas Mabel, 2 CONNELL, Scott - Valleyrose Solo Althea

SECTION 21 JERSEYS
Cows
Jerseys Reserve Champion Cow - Ribbon: ATKINS, Simon - Oakley Downs Dreamboy
Jerseys Cow Honorable Mention - Ribbon: CONNELL, Scott - Valleyroe Action Junette
Jersey Champion Best Udder & Attachment  - Ribbon: MARKS FAMILY, Marks - Ascot Park Surefire Beauty
Jerseys Champion Cow - Ribbon: MARKS FAMILY, Marks - Ascot Park Surefire Beauty
Grand Champion Dairy Cow - Trophy, Shield & Ribbon: MARKS FAMILY, Marks - Ascot Park Surefire Beauty

CLASS 2112 Cow over 3 years Dry: 1 BURLEY, Wayne & Robin - M.Stormboy Emily,
CLASS 2113 Cow 3 years and under 4 years in Milk: 1 BURLEY, Wayne & Robin - Moonpah Jante Rozirma, 2 BURLEY, Wayne & Robin - M.Stormboy Dairybess,
CLASS 2114 Cow 4 years and under 5 years in Milk: 1 ATKINS, Simon - Oakleigh Downs Dreamboy, 2 CONNELL, Scott - Valleyrose Action Junette, 3 BURLEY, Wayne & Robin - B. Stormboy Ribita,
CLASS 2115 Cow 5 years and over in Milk: 1 MARKS FAMILY, Marks - Ascot Park Surefire Beauty,
CLASS 2116 Cow that has exceeded 300 kg of Fat Production: 1 BURLEY, Wayne & Robin, 2 CONNELL, Scott - Valleyrose Action Junette,
CLASS 2117 Best Udder & Attachment (Classes 12, 13, 14, 15 & 16): 1 MARKS FAMILY, Marks - Ascot Park Surefire Beauty, 2 ATKINS, Simon - Oakley Downs Dreamboy, 3 CONNELL, Scott - Valleyroe Action Junette,
CLASS 2118 Pen of 2 Cows any age: 1 MARKS FAMILY, Marks, 2 BURLEY, Wayne & Robin,
CLASS 2119 Open Age Progeny 2 Females with Same Sire: 1 BURLEY, Wayne & Robin

BEEF CATTLE
SECTION 30 ANGUS
Angus Junior Champion Bull - Ribbon: DIECKMANN, Alister - Promised Land Emperor N71
Junior Champion Female all Breeds - Ribbon: DIECKMANN, Alister - Promised Land Bara N70
Angus Junior Champion Female - Ribbon: DIECKMANN, Alister - Promised Land Bara N70
Angus Reserve Senior Champion Bull - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Morkel
Angus Senior Champion Bull - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Martyn
Angus Reserve Junior Champion Female - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Champagne
Angus Reserve Senior Champion Female - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Ella
Angus Senior Champion Female - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Nicky J10
Senior Champion Female All Breeds - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Nicky J10
Grand Champion Female All Breeds - Ribbon: HUGHES Greg - Four O Eight Nicky J10
Angus Reserve Junior Champion Bull - Ribbon: PRYCE, Rodger & Jenny - Brooklana TM Modest N1

CLASS 3001 Bull, under 12 months: 1 DIECKMANN, Alister - Promised Land Emperor N71, 2 HUGHES Greg - Four O Eight Nagtel, 3 DIECKMANN, Alister - Promised Land Kingdom N73,
CLASS 3002 Bull, 12 months & under 16 months: 1 PRYCE, Rodger & Jenny - Brooklana TM Modest N1, 2 HUGHES Greg - Four O Eight Nott, 3 HUGHS, Greg - Four O Eight Noble,
CLASS 3004 Bull, 20 months & under 24 months: 1 HUGHES Greg - Four O Eight Martyn, 2 HUGHES Greg - Four O Eight Morkel,
CLASS 3006 Female, under 12 months: 1 DIECKMANN, Alister - Promised Land Bara N70, 2 HUGHES Greg - Four O Eight Champagne, 3 DIECKMANN, Alister - Promised Land Wilcoola N65,
CLASS 3007 Female, 12 months & under 16 months: 1 DIECKMANN, Alister - Promised Land Panda N47, 2 ARGENT, Terry - MHS Kiwi N3, 3 HUGHES Greg - Four O Eight Eclypta,
CLASS 3009 Female, 20 months & under 24 months: 1 HUGHES Greg - Four O Eight Ella, 2 ARGENT, Terry - MHS Champagne,
CLASS 3011 Female, 30 months & over: 1 HUGHES Greg - Four O Eight Nicky J10, 2 ARGENT, Terry - MHS Berry L2

SECTION 32 POLL HEREFORD
Poll Hereford Junior Champion Bull - Ribbon: TYLER, Greg - Hillview Morgan
Poll Hereford Reserve Senior Champion Bull - Ribbon: TYLER, Greg - Hillview Master
Poll Hereford Reserve Junior Champion Female - Ribbon: TYLER, Greg - Hillview Fattie
Poll Hereford Reserve Senior Champion Female - Ribbon: TYLER, Greg - Hillview Minerva
Poll Hereford Reserve Junior Champion Bull - Ribbon: KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Moo2
Poll Hereford Senior Champion Bull - Ribbon: KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Moo3
Poll Hereford Junior Champion Female - Ribbon: KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Dimity Noo11
Poll Hereford Senior Champion Female - Ribbon: CHEERS, Tim - Charlinda Symphony

CLASS 3201 Bull, under 12 months: 1 CHEERS, Tim - Charlinda Nugget N103,
CLASS 3202 Bull, 12 months & under 16 months: 1 TYLER, Greg - Hillview Morgan, 2 CHEERS, Tim - Charlinda Nice Guy,
CLASS 3203 Bull, 16 months & under 20 months: 1 KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Moo2, 2 TYLER, Greg - Hillview Marshall,
CLASS 3204 Bull, 20 months & under 24 months: 1 KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Moo3, 2 TYLER, Greg - Hillview Master,
CLASS 3206 Female, under 12 months: 1 TYLER, Greg - Hillview Fattie, 2 TYLER, Greg - Hillview Innocent,
CLASS 3207 Female, 12 months & under 16 months: 1 KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Dimity Noo11,
CLASS 3208 Female, 16 months & under 20 months: 1 TYLER, Greg - Hillview Doreen, 2 KEMP, Rodney & Tracie - Vanjarra Ursula Moo8,
CLASS 3209 Female, 20 months & under 24 months: 1 TYLER, Greg - Beggan Hill Doreen,
CLASS 3210 Female, 24 months & under 30 months: 1 CHEERS, Tim - Charlinda Symphony,
CLASS 3211 Female, 30 months & over: 1 TYLER, Greg - Hillview Minerva, 2 CHEERS, Tim - Charlinda Symphony K43


SECTION 33 LIMOUSIN
Junior Champion Male All Breeds - Ribbon: BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Nobel Star FRZN0106
Grand Champion Male All Breeds - Ribbon: BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Nobel Star FRZN0106
Supreme Beef Exhibit All Breeds - Trophy, Shield & Ribbon: BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Nobel Star FRZN0106
Limousin Junior Champion Bull - Ribbon: BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Nobel Star FRZN0106
Limousin Junior Champion Female - Ribbon: BAYLISS, Bethany & Erica - Baylim Magic BAYPM5

CLASS 3302 Bull, 12 months & under 16 months: 1 BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Nobel Star FRZN0106,
CLASS 3308 Female, 16 months & under 20 months: 1 BAYLISS, Bethany & Erica - Baylim Magic BAYPM5


SECTION 34 CHAROLAIS
Charolais Reserve Junior Champion Bull - Ribbon: BEAUMONT, Scott - Shandon Nash
Charolais Junior Champion Bull - Ribbon: BEAUMONT, Scott - Shandon Nate
Charolais Junior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Scott - Shandon Countess
Charolais Reserve Junior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Scott - Shandon Janet
Charolais Senior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Scott - Glenlea Arley

CLASS 3401 Bull, under 12 months: 1 BEAUMONT, Scott - Shandon Nate, 2 BEAUMONT, Scott - Shandon Nash,
CLASS 3406 Female, under 12 months: 1 BEAUMONT, Scott - Shandon Countess, 2 BEAUMONT, Scott - Shandon Janet, 3 BEAUMONT, Scott - Shandon Refine,
CLASS 3409 Female, 20 months & under 24 months: 1 BEAUMONT, Scott - Glenlea Arley


SECTION 37 RED POLLS
Red Polls Reserve Junior Champion Female - Ribbon: BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Carla
Red Polls Junior Champion Bull - Ribbon: Bellingen H.S.  - Bell-Hy Noble
Red Polls Reserve Senior Champion Bull  - Ribbon: Bellingen H.S.  - Bell-Hy Leroy
Red Polls Senior Champion Bull - Ribbon: Bellingen H.S.  - Roselee Agent K
Red Polls Junior Champion Female - Ribbon: Bellingen H.S.  - Misty Bellvista Nola
Red Polls Reserve Senior Champion Female - Ribbon: Bellingen H.S.  - Bell-Hy Harper
Red Polls Senior Champion Female - Ribbon: Bellingen H.S.  - Baladeen Kayla
Red Polls Reserve Junior Champion Bull - Ribbon: BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Puddles

CLASS 3701 Bull, under 12 months: 1 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Noble, 2 BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Puddles,
CLASS 3705 Bull, 24 months & over: 1 Bellingen H.S.  - Roselee Agent K, 2 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Leroy, 3 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Marco Polo,
CLASS 3706 Female, under 12 months: 1 Bellingen H.S.  - Misty Bellvista Nola, 2 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Penelope,
CLASS 3707 Female, 12 months & under 16 months: 1 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Nelly Melcott,
CLASS 3708 Female, 16 months & under 20 months: 1 BOWRAVILLE CENTRAL SCHOOL - Carla,
CLASS 3711 Female, 30 months & over: 1 Bellingen H.S.  - Baladeen Kayla, 2 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Harper, 3 Bellingen H.S.  - Bell-Hy Lollypop


SECTION 40 SIMMENTAL
Simmental Junior Champion Bull - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Magic
Simmental Reserve Junior Champion Bull - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Mighty Boy
Senior Champion Male All Breeds - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Marshel
Simmental Senior Champion Bull - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Marshel
Simmental Reserve Junior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Neana
Simmental Junior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Matilda
Simmental Senior Champion Female - Ribbon: BEAUMONT, Darren - Lowbeau Lacey + calf

CLASS 4001 Bull, under 12 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Normy,
CLASS 4003 Bull, 16 months & under 20 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Magic, 2 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Mighty Boy,
CLASS 4004 Bull, 20 months & under 24 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Marshel,
CLASS 4006 Female, under 12 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Nora,
CLASS 4007 Female, 12 months & under 16 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Neana,
CLASS 4008 Female, 16 months & under 20 months: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Matilda,
CLASS 4011 Female, 30 months & over: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Lacey + calf

SECTION 43 BRAHMAN
Brahman Junior Champion Bull - Ribbon: PRYOR, Daniel - Mountana Bandit

CLASS 4303 Bull, 16 months & under 20 months: 1 PRYOR, Daniel - Mountana Bandit

SECTION 50 INTERBREED CLASSES
CLASS 5001 Breeders Group - 3 animals of any age, both sexes to be represented.: 1 DIECKMANN, Alister, 2 BEAUMONT, Scott,
CLASS 5002 Pair of Bulls, under 24 months: 1 Bellingen H.S. , 2 DIECKMANN, Alister,
CLASS 5003 Pair of Females under 24 months: 1 DIECKMANN, Alister, 2 BEAUMONT, Scott,
CLASS 5004 Sires Progeny Group 2 animals: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Magic & Nora, 2 PROMISED LAND STUD P/L

SECTION 51 OPEN LED STEER & HEIFER
Champion Heifer - Ribbon: PROMISED LAND STUD P/L  - Promised Land Bara N70
Champion Steer - Ribbon: COOKE, Riley & Ella - Slugger
Supreme Commercial Exhibit - Trophy, Shield & Rosette: COOKE, Riley & Ella - Slugger
Reserve Champion Heifer - Ribbon: GRACE, Allan - Cocoa - Dorrigo HS
Reserve  Champion Steer - Ribbon: SAUL, Gavin - Ranga

CLASS 5101 Steer 350kg and under: 1 COOKE, Riley & Ella - Nugget, 2 GRACE, Allan - Silvano - Dorrigo HS, 3 BEAUMONT, Scott - Nixon,
CLASS 5102 Steer 351 to 450kg: 1 COOKE, Riley & Ella - Slugger, 2 BAYLISS, Bethany & Erica - Backcreek Baylim Nudge, 3 GRACE, Allan - Strawberry - Dorrigo HS,
CLASS 5103 Steer over 450kg: 1 SAUL, Gavin - Ranga, 2 COOKE, Riley & Ella - Colby, 3 SAUL, Gavin - Colt 45,
CLASS 5104 Heifer 350kg and under: 1 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Neana, 2 BAYLISS, Bethany & Erica - Baylim Wink Wink, 3 HUGHES Greg - Four O Eight Champagne,
CLASS 5105 Heifer 351 to 450kg: 1 PROMISED LAND STUD P/L  - Promised Land Bara N70, 2 BEAUMONT, Darren - Lowbeau Matilda, 3 HUGHES Greg - Four O Eight Eclypta,
CLASS 5106 Heifer over 450kg: 1 GRACE, Allan - Cocoa - Dorrigo HS, 2 HUGHES Greg - Four O Eight Ella, 3 PROMISED LAND STUD P/L  - Promised Land Panda N47

SECTION 52 JUNIOR PARADER'S COMPETITION
Champion Junior Parader in Beef Section - Shield & Ribbon: BARNETT, Katie
Best Presented and Paraded Animal by a School: WHALEN, Liam
Most Enthusiastic Competitor: NOLAN, Chelsea

CLASS 5201 10 yrs & under: 1 BEAUMONT, Scott - Elle Beaumont, 2 PRYOR, Daniel - PRYOR, Daniel, 3 DIECKMANN, Lachlan - DIECKMANN, Lachlan,
CLASS 5202 11 yrs & under 14yrs: 1 COOKE, Riley, 2 WEISMANTLE, Freya, 3 RAYMOND, Abby,
CLASS 5203 14 yrs & under 18yrs: 1 BARNETT, Katie, 2 WHALEN, Liam, 3 BAYLISS, Erica,
CLASS 5204 18 yrs & under 25 yrs: 1 NOBLE, Jake

SECTION 53 JUNIOR CATTLE JUDGING
Encouragement Award Junior Cattle Judging - Ribbon: WEISMANTLE, Freya
Best Overall Junior Champ Beef Cattle Judge - Shield, Ribbon: BAYLISS, Erica

CLASS 5303 14 yrs & under 18yrs: 1 BAYLISS, Erica

Guess the weight of the Bull
$100 Ken Thorne (Weight 594kgs)
winning guess 592Kgs Rebecca Hodgson


Back to content